żarówki LED, świetlówki LED, żarówki diodowe, świetlówki diodowe, lampy uliczne LED, spoty LED, świetlówka diodowa, świetlówka LED, żarówka diodowa, żarówka LED, LED GU10
LED MR16, żarówka LED E27, żarówka LED E14, kocie oczka LED, oświetlacze zewnętrzne i wewnętrzne LED, LED High Bay, LED Floodlight, bateria słoneczna, paski led

Bateria słoneczna - ogniwo słoneczne - ogniwo fotowoltaiczne jest elementem półprzewodnikowym, w którym pod wpływem padającego na nie światła następuje generowanie energii elektrycznej. Produkowane są z półprzewodników takich jak krzem, german czy selen. Panel słoneczny składa się z dużej ilości ogniw połączonych szeregowo, w zależności od ich ilości na wyjściu uzyskujemy różne napięcie wyjściowe. Podstawowe ogniwo generuje napięcie o wysokości 0.5 wolta.
Baterie słoneczne są bardzo powszechnie stosowane w takich urządzeniach jak zegarki, kalkulatory, latarki, zasilacze, ładowarki do akumulatorów. Ze względu na ich bardzo wysoką niezawodność stosowane są w elektrowniach słonecznych, do zasilania domków kempingowych, na łodziach. Służą coraz częściej jako małe, przydomowe elektrownie doskonale nadające się do zasilania energooszczędnego oświetlenia LED wykorzystującego np. żarówki LED MR16 pracujące na napięcie 12V. Stosowane są również do zasilania telefonów umieszczonych na autostradach, zasilają nowoczesne aktywne, elektroniczne diodowe znaki drogowe. Miniaturowa bateria słoneczna została zastosowana w aktywnych urządzeniach drogowych takich jak kocie oczka LED, drogowy solarny znacznik LED i wiele innych.
Baterie słoneczne najczęściej wykonywane są na napięcia wyjściowe 12/24/48 wolt i w zależności od modelu mogą generować moce od kilku mWatt do kilkuset Watt. Modele baterii o mocach 50/90/100/120/130/180/240 Watt są bardzo powszechne do generowania energii, która poprzez elektroniczny regulator napięcie gromadzona jest w akumulatorach bezobsługowych.
Produkowane są mono i polikrystaliczne modele fotoogniw, które różnią się efektywnością zamiany światła słonecznego na energię w zależności od temperatury otoczenia. Panele monokrystaliczne są mniej efektywne gdy pracują w niskich temperaturach, są również przez to tańsze od modeli polikrystalicznych.

Baterie słoneczne mono i polikrystaliczne - przykładowe zdjęcia.

Baterie słoneczne mono i polikrystaliczne

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie i powielanie w całości lub w częściach, bez zgody autora zabronione.
Created by Tecoled, Copyright @ 2016, All Rights Reserved